مقالات اموزشی

تاریخچه-توسعه-سرور

انواع کارت شبکه قایل نصب روی سرور

تاریخچه توسعه سرور

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

کارت های شبکه یا Network Adapter به سخت افزاری اطلاق می شود که برای اتصال هر سیستم به بستر شبکه مورد استفاده قرار می گیرد .

به طور کلی برای ارتباط  بین بستر شبکه و سیستم از این ماژول استفاده می شود و در تمامی سرورها در مدل های گوناگون از جمله سرور های HPE مورد استفاده قرار می گیرند 

کارت های شبکه سرورهای HPE در مدل های گوناگون و با کارایی های مختلف توسط کمپانی HPE طراحی و تولید شده اند که در این مطلب قصد داریم این کارت های شبکه را معرفی و بررسی نماییم . از نظر سخت افزاری کارت شبکه سرور HP به سه دسته تقسیم می شوند:

 • دسته اول کارت های شبکه Onboard
 • دسته دوم کارت های شبکه FLR
 • دسته سوم کارت های شبکه PCle

کارت شبکه Onboard

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

دسته اول که کارت های در اصطلاح آنبرد گفته می شود به کارت هایی اطلاق می شود که به صورت پیش فرض بر روی مادر برد های سرورهای hpe نصب شده اند . این ماژول های شبکه معمولا به صورت Ethernet می باشند و از سرعت 1Gb بر ثانیه پشتیبانی می کنند .

معمولا شرکت HPE برای سرورهای سری تاور یا ایستاده به صورت پیش فرض از این مدل کارت های شبکه استفاده می کند البته در مدل هایی از سری رکمونت نیز از این رده کارتهای شبکه نیز استفاده می شود . برای مثال سرور هایی که به صورت پیش فرض از این رده کارت ها استفاده می کنند مدل هایی مانند:

 • HPE ProLiant ML10 G9
 • HPE ProLiant ML30 G10
 • HPE ProLiant ML350 G10
 • HPE ProLiant ML350 G9
 • HPE ProLiant DL380 G9
بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

می باشند . مزیت این رده از ماژول های شبکه در این است که چون به صورت پیش فرض بر روی مادر برد سرور تعبیه شده است ، فضایی از اسلات های رایزر را اشغال نمی کند و این امر برای کاربرانی که قصد استفاده از چند ماژول شبکه را دارند بسیار کاربردی می باشد.

از مدل های  این رده که کمپانی HPE بر روی سرورهای خود استفاده می کند می توان به مدل هایی مانند HPE Ethernet 331i 4-Port 1Gb و HPE Ethernet 1Gb 2-port 361i اشاره کرد.

 کارت شبکه های FLR

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

اچ پی در سرورهای نسل هشتم به بعد خود در سری رکمونت یک اسلات ویژه طراحی کرده است که به اسلات FLR معروف است . این اسلات که بر روی مادر برد های  سرورهای رکمونت اچ پی نصب شده است برای نصب و استفاده انواع کارت های شبکه مورد استفاده قرار می گیرد .

بر روی این اسلات انواع کارت ها Ethernet و SFP برای بستر های Lan و فیبر نوری قابل نصب می باشد . معمولا کارت هایی که بر روی این اسلات نصب می شوند حداکثر از سرعت 10Gb بر ثانیه پشتیبانی می کنند.) البته این سرعت در بعضی مدل ها تا 25Gb تا 40Gb و یا بیشتر متغیر است).

 

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

از کارتهای شبکه این رده می توان به مدلهای زیر اشاره کرد:

 • HPE 366FLR 4-Port 1Gb Adapter
 • HPE 331FLR 4-Port 1Gb Adapter
 • HPE 530FLR 2-Port 10Gb Adapter
 • HPE 533FLR 2-Port 10Gb Adapter
 • HPE 640FLR 2-Port 10/25Gb Adapter

 

تاریخچه-توسعه-سرور

 کارت های شبکه PCle

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

این دسته از ماژول های شبکه HPE همانطور که از نامشان پیداست بر روی اسلات 

 • HPE 366FLR 4-Port 1Gb Adapter

PCle سرور ها نصب می شوند . از مزیت این کارت های شبکه می توان به استفاده از بیش از یک کارت در سرور اشاره کرد به طوری که کاربرانی که نیاز به تعداد بالایی پورت شبکه دارند ، این کارت ها گزینه ای مناسب برای نصب و استفاده بر روی سرور ها می باشند .

از دیگر ویژگی های این رده از کارت های شبکه سرور در مقایسه با دو مدل دیگر می توان به این نکته اشاره کرد که سرورهای اچ پی از یک اسلات FLR و یک کارت شبکه onboard استفاده می کنند . در صورتی که کارت هایPCle   را می توان بیش از یک عدد بر روی سرور ها نصب کرد.

 

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورهابررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

برای سرور خود نیاز به کارت شبکه مناسب دارید؟

خرید کارت شبکه سرور

 • HPE 366FLR 4-Port 1Gb Adapter

2 نظر در “تاریخچه-توسعه-سرور

 1. مطالب بسیار مفید و ارزشمندی هستند از تیم پشتیبانی سرور تیک بسیار تشکر میکنم

 2. acch گفت:

  بسیار آموزنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *