مقالات اموزشی

12 پیش‌بینی انجام پروسه برای مراکز داده در سال 2022

12 پیش بینی انجام پروسه برای مراکز داده در سال 2022 600x336 1

12 پیش‌بینی انجام پروسه برای مراکز داده در سال 2022

دوازده پیش‌بینی انجام پروسه برای مراکز داده در سال 2022

پیش‌بینی مراکز داده در سال 2022

فناوری برای همیشه و به سرعت در حال تکامل است، که منجر به افزایش پذیرش رایانش ابری شده است و در نتیجه موجب کاهش هزینه‌های داخلی فناوری اطلاعات و اتوماسیون عملیات مرکز داده شده است. هر بار بهبود این روند می‌تواند منجر به افزایش کارایی یا کاهش هزینه‌ها شود. اما چه چیزهای جدید و نوآورانه‌ای را باید در نظر داشته باشیم تا به سمت جلو حرکت کنیم؟ 12 پیش‌بینی انجام پروسه برای مرکز داده در سال 2022 را در این مقاله بررسی می‌کنیم.

فناوری تغییر می‌کند و خود را به طور مداوم بهبود می‌بخشد، بنابراین نیاز به همگام شدن با پیش‌بینی‌ها و روندهای جدید برای داشتن عملکردی موثر در مراکز داده حیاتی است. برخی از روندهایی که می‌توانید منتظر دیدن آنها باشید عبارتند از:

دستگاه های ذخیره‌سازی داده با کارایی بالا

ذخیره‌سازی یکی از روندهای نگران کننده برای شرکت‌های مرکز داده در سال 2022 خواهد بود. زمانی استفاده از هارد دیسک (HDD) در ذخیره‌سازی داده‌ها، به دلیل قیمت و در دسترس بودن، انتخابی بدیهی بود. متاسفانه استفاده از این دستگاه‌های ذخیره‌سازی تقریبا در حال از دور خارج شدن است. استفاده از SSD (درایوهای حالت جامد) و حافظه‌های فلش به دلیل عملکرد و سرعت ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها، محور ذخیره‌سازی داده‌ها و مراکز داده بوده است. همانطور که نوآوری جریان دارد و نیاز به ذخیره‌سازی داده‌ها به طور تصاعدی افزایش می‌یابد، نوآوری‌ها در فناوری‌های جدید همچنان پدید آمده که در هنگام ذخیره‌سازی داده‌ها، آن‌ها را حتی کم حجم‌تر و سریعتر می‌کند.

اتصال فوق‌العاده

بنیان محاسبات لبه، شبکه 5G است. این موضوع اصلی شبکه در سال 2022 است. 5G متکی به داده های بسیار سریع و بدون تاخیر و دسترسی از هر نقطه در سراسر جهان است. این امر به ارتقا اجزای شبکه، سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد استفاده در سخت‌افزار مرکز داده نیاز دارد. به این موضوع فکر کنید که چگونه 5G روی مرکز داده شما تاثیر می‌گذارد.

شبکه ابری ترکیبی

مراکز داده به شبکه‌های ابری ترکیبی روی می‌آورند تا امنیت و کنترل لازم را که از یک شبکه خصوصی انتظار دارند و همچنین مزایای شبکه‌های ابری عمومی را برای آنها برآورده سازند. بنابراین امسال رشد صنعت خدمات ابری افزایش یافته است. در حالی که فضای ابری مزایایی را ارائه می‌دهد، قرار دادن همه چیز در فضای ابری همیشه بهترین ایده نیست. بنابراین شبکه‌های ترکیبی برای ارائه یک مزیت با یکدیگر همکاری می‌کنند.

12 پیش‌بینی انجام پروسه برای مراکز داده در سال 2022

آیا شما کاندیدای استفاده از یک شبکه هیبریدی هستید؟ انتقال هر یک از داده‌های خود به فضای ابری می‌تواند دردسر بزرگی برای استفاده از این شبکه باشد. ممکن است در حین اینکه برخی از حافظه‌ها و سرورها را درون مرکز خود نگهداری می‌کنید بخواهید از یک ارائه‌دهنده تعمیر و نگهداری شخص ثالث برای کمک به حرکت به این سمت استفاده کنید.

نرم‌افزار نظارت هوشمند مراکز داده در سال 2022

برای دستیابی به چشم‌انداز بهتر و آینده‌نگرتر و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک، نظارت هوشمند به شما این امکان را می‌دهد تا داده‌های بلادرنگ (Real time) را بدون نیاز به حضور فیزیکی، مانند مانیتور کردن یک سیستم پیشرفته خود تحویل بگیرید. به جای تلاش برای نتیجه‌گیری از اقدامات گذشته، استفاده از این فناوری به شما امکان دسترسی به نتایج بلادرنگ در مراکز داده را می‌دهد و شما را قادر می‌سازد تا عملکرد را حتی در حین پرواز نیز نظارت کنید.

نظارت هوشمند در مواقعی مفید است که به یک ارائه فعال و پیش‌بینی کننده نیاز دارید. همانطور که صنعت مرکز داده سریعتر می شود، یک پاسخ سریع مزایای متعددی را به همراه دارد: امنیت بهبود یافته، صرفه جویی در هزینه، و فرصت‌های عیب یابی و همچنین با استفاده از این فناوری به وجود آمدن چالش‌های بالقوه، مشکلات پیش از اینکه فرصتی برای ایجاد تاثیر منفی داشته باشند، حل می‌شوند.

هوش مصنوعی مراکز داده در سال 2022

استفاده از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در مراکز داده برای جمع‌آوری و تفسیر داده‌های بدون ساختار، رمزگشایی الگوها و تصمیم‌گیری هوشمندانه در زمینه تعداد زیادی از داده‌های بزرگ باید کارایی در عملیات روزانه و تجربه کاربری و اپراتوری بهتر را تضمین کند. همانطور که Scikit، TensorFlow، PyTorch و سایر سیستم‌های مشابه در حال تکامل هستند، احتمالا سیستم‌های شبکه خنثی بیشتری را برای نظارت در عمل مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این، استفاده از سیستم‌های یادگیری عمیق به پیش‌بینی خرابی‌های آینده تجهیزات بر اساس داده‌های تاریخی و مدل‌های یادگیری ماشین بر روی تجهیزات خود کمک می‌کند.

12 پیش‌بینی انجام پروسه برای مراکز داده در سال 2022

با وجود تکامل سیستم‌های بدون کد در حال توسعه و پلتفرم‌های بینش مبتنی بر داده‌ها که بیشتر بر مدل‌های هوش مصنوعی تکیه می‌کنند، هرگز زمان بهتری برای سرمایه‌گذاری در یادگیری ماشین چه به‌عنوان یک سرویس و چه در سازمان خود با یک تیم اختصاصی نبوده است. با ادغام اکثریت قریب به اتفاق ابزارها در اطراف کتابخانه‌های پایتون یا SDKهای منبع باز، این سیستم‌ها الهام‌بخش نسل جدیدی از کدنویسان در منزل هستند تا وارد تجزیه و تحلیل داده‌ها شوند.

خدمات هم‌محلی سفارشی

با افزایش هزینه املاک و مستغلات، تقاضا برای خدمات هم‌محلی در سال‌های اخیر افزایش یافته است. Co-Location به کسب و کارها کنترل کامل بر تجهیزات خود را ارائه می‌دهد و در عین حال خدمات نظارت، فضا، برق و سرمایش را برای تامین هزینه‌های عملیاتی مشترک ارائه می‌دهد. مشتریان همچنین ابزار مناسبی برای مدیریت زیرساخت‌های خود از راه دور خواهند داشت. با در دسترس‌تر شدن این سرویس، می‌توانید از مزایای آن استفاده کنید.

مجازی سازی نرم‌افزار

مجازی سازی منابع ذخیره سازی، شبکه و محاسبات به طور موثری هزینه‌های مرکز داده را کاهش داده است. با انتزاع سخت‌افزار به شکل نرم‌افزار، مجازی سازی فضایی را برای استفاده چندین کاربر به یک سرور اختصاص می‌دهد در حالی که فضای ذخیره سازی تقریبا بی نهایتی دارد. مجازی سازی نرم افزار همچنین امکان پخش بار کاری یک سرور را در چندین سرور فراهم می‌کند. با ظهور مراکز داده تعریف شده با نرم افزار (SDDC)، مراکز داده اکنون خدمات پرداختی را ارائه می‌دهند که هزینه‌ها را کاهش داده و آن را برای همه، به ویژه مشاغل کوچکتر، مقرون به صرفه می‌کند.

سیستم های برق کارآمد و سازگار با محیط زیست

12 پیش‌بینی انجام پروسه برای مراکز داده در سال 2022

استفاده از منابع انرژی جایگزین، مانند پایداری، به هر صنعت بزرگ ضربه می‌زند. به عنوان مثال، رشد محبوبیت وسایل نقلیه تمام الکتریکی تسلا، و آخرین دستاورد در باتری‌های ذخیره انرژی خورشیدی، به نام PowerWall، تازه آغاز راه است. در ادامه نوآوری در منابع انرژی تجدیدپذیر مانند باد، انرژی خورشیدی و بیودیزل باید در ذهن شما باشد. مراکز داده هنوز حدود 2 درصد از کل انتشار سالانه گازهای گلخانه‌ای را تشکیل می‌دهند. نیاز به منابع انرژی جایگزین سازگار با محیط زیست به عنوان منبع اولیه یا ثانویه انرژی ادامه خواهد داشت.

مراکز داده فرامقیاس

دیتاسنترهایی هستند که قدرت محاسباتی خود را به منظور پاسخگویی به تقاضای محاسباتی بالا، در مقیاس بزرگی افزایش می‌دهند. مراکز داده هایپرمقیاس بسیار انعطاف‌پذیر هستند و بسته به قدرت پردازشی مورد نیاز، می توانند افزایش یا کاهش یابند. HDCها معمولا بیش از 5000 سرور دارند که تنها 10000 فوت مربع از فضا را پوشش می‌دهند و به شرکت‌هایی که به طور مداوم به فضای زیادی نیاز ندارند، این امکان را می‌دهد که در هزینه و مقیاس خود به جز فصول خاصی از سال صرفه‌جویی کنند.

محاسبات لبه

تاخیر یک مسئله اصلی برای مراکز داده بوده است و در سالهای اخیر به دلیل حجم زیاد داده‌های منتقل شده، این معضل حتی بحرانی‌تر شده است. ظهور فرآیندهای محاسباتی Edge برای حل مشکل تاخیر با اطمینان از خدمات شبکه سریع همه جانبه روی کار آمده است. این فرآیند با قرار دادن پردازنده‌های بیشتر نزدیک‌تر به کاربران نهایی انجام می‌شود که محتوای کش را تحویل داده و داده‌های کمتری را به مرکز شبکه منتقل می‌کند.

رایانش کوانتومی

صنعت مرکز داده برای سرعت بخشیدن به عملیات محاسباتی خود به سمت محاسبات کوانتومی حرکت می‌کند. اگرچه رایانه‌های کوانتومی جایگزین رایانه‌های کلاسیک و مدرن نیستند، زیرا برای انجام کارهای ساده روزمره ساخته نشده‌اند، در عوض باید برای ارزیابی مسائل محاسباتی بسیار پیچیده استفاده شوند.

12 پیش‌بینی انجام پروسه برای مراکز داده در سال 2022

سرعت محاسباتی کامپیوترهای کوانتومی حتی از بهترین ابرکامپیوترها بسیار بیشتر است، زیرا گفته می‌شود تعداد بی‌نهایتی حالت دارند که امکان انجام عملیات محاسباتی بالا با نرخ‌های نمایی را به طور همزمان تضمین می‌کند. استفاده از رایانه‌های کوانتومی همچنین به عنوان وسیله‌ای برای کاهش قابل توجه هزینه برق عمل می‌کند زیرا آنها در مقایسه با ابر رایانه‌ها انرژی کمتری (100 تا 1000 برابر) مصرف می‌کنند. اگرچه اکثر شرکت‌ها نتوانسته‌اند به محاسبات کوانتومی دست یابند، اما در آینده باید به دنبال آن باشیم.

امنیت مراکز داده در سال 2022

گزارش شده است که شکایت از نقض داده میلیاردها رکورد را در شش ماه اول سال 2019 ثبت کرده است. در بیشتر موارد، مشخصه این امر این است که مراکز داده برای صرفه‌جویی در هزینه از هزینه امنیت کم می‌کنند. برخی از خدمات میزبانی امن هزینه زیادی ندارند، اما فقط برای سازمان‌های کوچک مناسب هستند، استفاده از آنها در سازمان‌های بزرگ، فضایی را برای قرار گرفتن در معرض حملات سایبری ایجاد می‌کند.

امنیت مرکز داده یکی از اجزای مراکز داده است که باید عاری از هرگونه خطر باشد زیرا داده‌ها باید ایمن و به اندازه کافی محافظت شوند.

12 پیش‌بینی انجام پروسه برای مراکز داده در سال 2022

استفاده از امنیت در سطح تراشه تضمین می‌کند که سخت‌افزار و نرم‌افزار هر دو به شکل غیرقابل خراب شدن و به حالت مورد نظر هستند، بنابراین اطمینان حاصل می‌شود که سرور با سیستم‌افزار مناسب راه‌اندازی می‌شود.

همچنین استفاده از وسایل امنیتی مجازی متعدد در مرکز داده به ردیابی تمام قسمت‌های شبکه کمک می‌کند و لایه‌های امنیتی جدیدی ایجاد می‌کند که می‌تواند به مبارزه با بدافزارها، دستگاه‌های غیرمجاز و ویروس‌های شبکه کمک کند.

الگوریتم‌های نظارت شبکه هوشمند همچنین می‌توانند به کنترل حرکت داده‌ها کمک کنند و در عین حال تنها به دستگاه‌های مجاز دسترسی داشته باشند.

مراحل بعدی ↓

مهم نیست که چه اتفاقی می‌افتد، مراکز داده همچنان فیزیکی باقی خواهند ماند و نیاز به ارائه دهندگان TPM باقی خواهد ماند.

با این حال فناوری پشت محصولات مرکز داده در حال تکامل است و نیاز به همگام شدن با روندها حیاتی است. نقش شرکت‌های TPM را نباید دست کم گرفت زیرا آنها نقشی حیاتی در طول عمر و کارایی مرکز داده شما دارند.

یک نظر در “12 پیش‌بینی انجام پروسه برای مراکز داده در سال 2022

  1. نرگس باباپور گفت:

    مطلب خوبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *