پردازنده سرور Intel Xeon X5670 یکی از پردازندههای نسل Westmere-EP اینتل است که برای استفاده در سرورها و سیستمهای پردازشی سازمانی طراحی شده است. این پردازنده با 6 هسته و 12 رشته پردازشی، فرکانس پایه 2.93 گیگاهرتز و حداکثر فرکانس توربو 3.33 گیگاهرتز، در زمان عرضه خود یکی از گزینههای قدرتمند خانواده Xeon 5600 محسوب میشد.
X5670 از فناوری ساخت 32 نانومتری استفاده میکند و دارای 12 مگابایت حافظه کش Intel Smart Cache است. این پردازنده از حافظه DDR3 با فرکانسهای 800، 1066 و 1333 مگاهرتز پشتیبانی میکند و حداکثر ظرفیت حافظه قابل پشتیبانی توسط CPU برابر با 288 گیگابایت است. همچنین سه کانال حافظه و حداکثر پهنای باند 32 گیگابایت بر ثانیه برای آن در نظر گرفته شده است.
Intel Xeon X5670 از سوکت FCLGA1366 استفاده میکند و از پیکربندی حداکثر دو پردازندهای پشتیبانی میکند. بنابراین در سرورهای سازگار میتوان از دو CPU استفاده کرد و در مجموع به 12 هسته و 24 رشته پردازشی دسترسی داشت. البته پشتیبانی واقعی از دو پردازنده به مادربرد و مدل سرور بستگی دارد.
| مشخصات | مقدار |
|---|---|
| برند | Intel |
| خانواده | Xeon 5600 |
| مدل | X5670 |
| نسل / معماری | Westmere-EP |
| فناوری ساخت | 32 نانومتر |
| تعداد هسته | 6 هسته |
| تعداد رشته | 12 رشته |
| فرکانس پایه | 2.93 گیگاهرتز |
| حداکثر فرکانس توربو | 3.33 گیگاهرتز |
| حافظه کش | 12 مگابایت Intel Smart Cache |
| توان حرارتی (TDP) | 95 وات |
| سوکت | FCLGA1366 / LGA1366 |
| نوع حافظه | DDR3 |
| فرکانس حافظه | 800 / 1066 / 1333 مگاهرتز |
| حداکثر ظرفیت حافظه | 288 گیگابایت |
| تعداد کانال حافظه | 3 کانال |
| حداکثر پهنای باند حافظه | 32 گیگابایت بر ثانیه |
| سرعت QPI | 6.4 GT/s |
| تعداد لینک QPI | 2 |
| حداکثر پیکربندی CPU | 2 پردازنده |
| پشتیبانی از ECC | دارد |
| Hyper-Threading | دارد |
| Turbo Boost | دارد |
| VT-x | دارد |
| VT-d | دارد |
| دستورالعمل | SSE4.2 |
| تاریخ عرضه | سهماهه اول 2010 |
| وضعیت تولید | متوقف شده |
یکی از مهمترین مزایای X5670 نسبت به بسیاری از پردازندههای سروری قدیمیتر، برخورداری از 6 هسته فیزیکی و 12 رشته پردازشی است. پشتیبانی از Hyper-Threading امکان اجرای همزمان تعداد بیشتری Thread را فراهم میکند و برای بارهای کاری چندوظیفهای مفید است.
در صورتی که دو عدد X5670 روی یک سرور سازگار نصب شوند، مجموع منابع پردازشی به 12 هسته و 24 رشته میرسد؛ البته این موضوع به پشتیبانی مادربرد و شاسی از پیکربندی دوپردازندهای وابسته است.
فرکانس پایه 2.93 گیگاهرتز یکی از نقاط قوت این مدل است. X5670 در مقایسه با بسیاری از پردازندههای کممصرف همان نسل، فرکانس کاری بالاتری ارائه میدهد و حداکثر فرکانس توربو آن به 3.33 گیگاهرتز میرسد.
این ویژگی باعث میشود X5670 برای پردازشهایی که علاوه بر تعداد هسته، به فرکانس پردازنده نیز وابستگی دارند، گزینه قابل قبولی باشد.
X5670 از حافظه ECC پشتیبانی میکند. این قابلیت در سرورها اهمیت زیادی دارد، زیرا حافظه ECC میتواند خطاهای مشخصی را شناسایی و اصلاح کند و به پایداری سیستم در استفادههای طولانیمدت کمک کند.
این CPU از پیکربندی حداکثر دو پردازنده پشتیبانی میکند. بنابراین در سرورهایی که مادربرد آنها از دو سوکت LGA1366 پشتیبانی میکند، میتوان دو عدد X5670 نصب کرد.
این ویژگی برای ارتقای سرورهای نسل قدیمی که به تعداد هسته و رشته بیشتری نیاز دارند، اهمیت دارد.
توان حرارتی X5670 برابر با 95 وات است. برای یک پردازنده 6 هستهای از نسل Westmere، این میزان توان مصرفی در محدوده قابل قبول قرار میگیرد و نسبت به برخی مدلهای قدرتمندتر Xeon 5600 که TDP بالاتری دارند، متعادلتر است.
مهمترین نقطه ضعف X5670، قدمت بالای آن است. این پردازنده در سال 2010 معرفی شده و اکنون در دسته پردازندههای Legacy و متوقفشده Intel قرار دارد.
بنابراین اگر قصد ساخت یک سرور جدید را دارید، بهتر است پردازندههای نسل جدیدتر را نیز بررسی کنید. X5670 بیشتر زمانی ارزش بررسی دارد که هدف شما ارتقای یک سرور قدیمی سازگار با LGA1366 باشد.
این پردازنده از DDR3 با حداکثر سرعت 1333 مگاهرتز پشتیبانی میکند. در مقایسه با سرورهای جدیدتر که از نسلهای سریعتر DDR4 و DDR5 استفاده میکنند، پهنای باند و ظرفیت حافظه این پلتفرم محدودتر است.
6 هسته و 12 رشته برای بسیاری از کاربردهای معمول سرورهای قدیمی کافی است، اما در مقایسه با CPUهای مدرن سروری که تعداد هسته بسیار بیشتری دارند، توان پردازشی آن محدود خواهد بود.
به همین دلیل، X5670 برای بارهای کاری بسیار سنگین و مدرن دیتاسنتری انتخاب مناسبی محسوب نمیشود.
حداکثر ظرفیت حافظه اعلامشده برای این پردازنده 288 گیگابایت است؛ ضمن اینکه سرور و مادربرد نیز ممکن است محدودیتهای بیشتری داشته باشند. بنابراین هنگام ارتقای رم سرور باید ظرفیت قابل پشتیبانی توسط کل پلتفرم را در نظر گرفت.
X5670 برای سرورهایی با پلتفرم LGA1366 و مادربردهای سازگار با خانواده Xeon 5600 طراحی شده است.
از میان سرورهای HP، این پردازنده بهصورت رسمی در HP ProLiant DL380 G7 بهعنوان یکی از گزینههای پردازنده ارائه شده است.
بنابراین این CPU میتواند برای ارتقای سرورهای نسل G6 و G7 که از Xeon X5670 پشتیبانی میکنند، مورد استفاده قرار گیرد؛ البته باید مدل دقیق سرور و Compatibility آن بررسی شود.
کاربردهای مناسب این پردازنده عبارتاند از:
برای مثال، اگر قصد خرید سرور HP از نسل G7 را دارید، X5670 میتواند در مدلهای سازگار گزینهای برای ارتقای توان پردازشی باشد.
بله، X5670 از فناوریهای Intel VT-x و VT-d پشتیبانی میکند و با داشتن 6 هسته و 12 رشته میتواند برای مجازیسازی سبک تا متوسط مورد استفاده قرار گیرد.
با این حال، اگر قرار است تعداد زیادی ماشین مجازی را همزمان اجرا کنید، محدودیت تعداد هسته، سرعت حافظه DDR3 و قدمت پلتفرم باعث میشود CPUهای نسل جدیدتر انتخاب مناسبتری باشند.
در چنین شرایطی علاوه بر CPU، مقدار رم سرور و سرعت هارد سرور یا SSD نیز تأثیر زیادی بر عملکرد ماشینهای مجازی خواهند داشت.
بله، اما فقط برای مدلهای سازگار با پلتفرم LGA1366. برای نمونه، HP ProLiant DL380 G7 از X5670 بهعنوان یکی از گزینههای رسمی پردازنده پشتیبانی میکرده است.
بنابراین هنگام خرید سرور HP یا ارتقای CPU یک سرور HP قدیمی، باید مدل دقیق سرور بررسی شود و نمیتوان صرفاً بر اساس نسل سرور یا نوع سوکت درباره سازگاری تصمیم گرفت.
بله. خود پردازنده از حداکثر پیکربندی دو CPU پشتیبانی میکند. در یک سرور دو سوکتی سازگار، نصب دو X5670 میتواند مجموعاً 12 هسته و 24 رشته پردازشی در اختیار سیستم قرار دهد.
البته برای استفاده از دو پردازنده باید مادربرد، BIOS، سیستم خنککننده و سایر اجزای سرور نیز از این پیکربندی پشتیبانی کنند.
با توجه به اینکه X5670 یک پردازنده قدیمی و متوقفشده است، هنگام خرید آن باید بیش از هر چیز به سازگاری با سرور و سلامت قطعه توجه کرد.
اگر قصد ارتقای یک سرور استوک قدیمی را دارید، قبل از خرید CPU موارد زیر را بررسی کنید:
اگر هدف شما راهاندازی یک سرور جدید است، بهتر است هزینه خرید X5670 و پلتفرم LGA1366 را با سرورهای نسل جدیدتر مقایسه کنید.
پردازنده X5670 متعلق به خانواده Xeon 5600 و پلتفرم LGA1366 است و نمیتوان آن را بخشی از خانواده Xeon E5-2600 دانست.
به همین دلیل، این دو نسل از نظر سوکت، معماری، کنترلر حافظه و پلتفرم با یکدیگر متفاوت هستند.
| ویژگی | Xeon X5670 | Xeon E5-2600 |
|---|---|---|
| خانواده | Xeon 5600 | Xeon E5 |
| پلتفرم | LGA1366 | LGA2011 در نسل اول |
| هسته | 6 هسته | بسته به مدل متفاوت |
| رشته | 12 رشته | بسته به مدل متفاوت |
| حافظه | DDR3 | DDR3/DDR4 بسته به نسل |
| معماری | Westmere-EP | بسته به نسل متفاوت |
| قابلیت نصب مستقیم به جای یکدیگر | خیر | خیر |
بنابراین X5670 با پردازندههای Xeon E5-2600 قابل جایگزینی مستقیم نیست و برای ارتقا باید CPU سازگار با پلتفرم سرور انتخاب شود.
این پردازنده دارای 6 هسته فیزیکی و 12 رشته پردازشی است.
فرکانس پایه X5670 برابر با 2.93 گیگاهرتز است و حداکثر فرکانس توربو آن به 3.33 گیگاهرتز میرسد.
این پردازنده دارای 12 مگابایت حافظه Intel Smart Cache است.
X5670 از حافظه DDR3 با فرکانسهای 800، 1066 و 1333 مگاهرتز پشتیبانی میکند و دارای سه کانال حافظه است.
حداکثر ظرفیت حافظه اعلامشده برای این پردازنده 288 گیگابایت است؛ البته ظرفیت نهایی به مادربرد و سرور نیز بستگی دارد.
این پردازنده از سوکت FCLGA1366 یا LGA1366 استفاده میکند.
بله. X5670 یکی از پردازندههای رسمی قابل استفاده در HP ProLiant DL380 G7 بوده است.
بله، خود پردازنده از پیکربندی حداکثر دو CPU پشتیبانی میکند؛ اما سرور و مادربرد نیز باید از این پیکربندی پشتیبانی کنند.
TDP این پردازنده 95 وات است.
برای مجازیسازی سبک تا متوسط میتواند گزینه قابل قبولی باشد و از فناوریهای VT-x و VT-d پشتیبانی میکند؛ اما برای محیطهای مجازیسازی سنگین، پردازندههای نسل جدیدتر انتخاب مناسبتری هستند.
اگر قصد ارتقای یک سرور قدیمی سازگار با LGA1366 را دارید، X5670 میتواند به دلیل قیمت مناسب و 6 هسته و 12 رشته گزینه قابل بررسی باشد. اما برای ساخت یک سرور جدید، بهتر است نسلهای جدیدتر را از نظر عملکرد و هزینه کلی پلتفرم مقایسه کنید.
Intel Xeon X5670 بیشتر برای کاربرانی مناسب است که قصد ارتقای یک سرور قدیمی مبتنی بر LGA1366 را دارند. 6 هسته و 12 رشته پردازشی، فرکانس پایه 2.93 گیگاهرتز، پشتیبانی از DDR3 و امکان استفاده از دو پردازنده، باعث شده این CPU همچنان برای برخی سرورهای استوک نسل قدیمی کاربرد داشته باشد.
یکی از مهمترین مزایای X5670، فرکانس نسبتاً بالای آن در میان پردازندههای نسل خودش است. در مقابل، استفاده از معماری قدیمی Westmere، حافظه DDR3 و محدودیت پلتفرم LGA1366 باعث میشود برای ایجاد یک زیرساخت جدید گزینه مناسبی نباشد.
اگر یک سرور سازگار مانند HP ProLiant DL380 G7 دارید و به دنبال افزایش توان پردازشی آن با هزینه مناسب هستید، X5670 میتواند گزینهای قابل بررسی باشد. اما اگر قصد خرید یک سرور جدید دارید، مقایسه این CPU با پردازندههای نسل جدیدتر میتواند انتخاب اقتصادی و فنی بهتری ایجاد کند.
عبدالله هاشمیان خریدار محصول
این سرور واقعا بینقصه و عالی
ون هیچ مشکلی کار میکنه تیم پشتیبانی سرورتیک هم خیلی حرفهای و همیشه آماده پاسخگویی بوده
مرتضی مقدم خریدار محصول
من این سرور رو به دلیل نظرات مثبت خریدم و باید بگم که واقعاً از انتخابم راضیام پشتیبانی سرورتیک هم خیلی حرفهای عمل کرد و هر سوالی داشتم رو سریع جواب داد
اصغر شکری خریدار محصول
این سرور رو تازه خریدم و تجربه خیلی خوبی داشتم خیلی راحت راهاندازی شد و از همون لحظه اول عالی
ون هیچ مشکلی کار میکنه پشتیبانی سرورتیک هم عالی بود و هر سوالی که داشتم رو به خوبی پاسخ دادند
هادی کیان
کیفیت ساخت این سرور عالیه و برای کارهای پردازشی سنگین خیلی خوب جواب میده پشتیبانی سرورتیک هم همیشه آماده بوده و سریع مشکلات رو حل کرده
رامین اشرفی
خیلی از خرید این سرور خوشحالم و از عملکردش کاملاً راضیم پشتیبانی سرورتیک هم واقعاً عالی و حرفهای عمل کرده
مهرداد خوش نیت
سرور خیلی پایداره و برای کارهای حساس واقعاً بهش اعتماد دارم پشتیبانی سرورتیک همیشه به موقع و خیلی حرفهای پاسخگو بوده